Aşırı Kilo Verme Sonrası Vücut Şekillendirme

Aşırı kilo verme sonrasında vücut da sarkmaların meydana gelmesi kaçınılmaz. Bu sarkmalardan kurtulmak için neler yapılabilir? Konu ile ilgili tüm merak edilenleri İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağmur AYDIN’a sorduk. 

 

Aşırı kilo verme sonrasında vücutta ne gibi değişiklikler meydana gelir?


Şişmanlık günümüzde dünya üzerinde çok yaygın olan bir problemdir. Son yıllarda şişmanlığın tedavisi için yapılan ameliyatlarda oldukça fazla sayıda artış olmuştur. Ayrıca bazı kişiler sıkı bir diyet uygulayarak kilo verebilmektedir. Bu ameliyatlar ile hastalarda önemli miktarlarda kilo kaybı meydana gelmektedir. Kilo vererek şişmanlığın neden olduğu şeker hastalığı, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı gibi kalp ve damar hastalıkları,  kas-iskelet sistemi bozuklukları, psikolojik ve sosyal sorunlar önemli derecede düzelir. Ancak fazla kilo verme sonrası başka bir sorun ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzda derinin altında bulunan fazla yağlar eriyince çok fazla miktarda bollaşmış deri ortaya çıkar. Bunun sonucunda vücudumuzda karında, bel çevresinde, kollarda, göğüslerde, bacaklarda göze hoş gelmeyen ve hastayı mutsuz eden fazlalıklar oluşur. Bu durum estetik görünüşteki problemlerle beraber kişinin günlük aktivitelerini yapmada güçlüklere ve pişikler oluşturarak hijyen sorunlarına yol açmaktadır.

Bu değişiklikler için ne tür tedaviler uygulamaktasınız?


Problemlere yol açan fazla derinin cerrahi yöntemlerle uzaklaştırılması ve sorunların giderilmesi mümkün. Bu amaçla bölgelere göre farklı ameliyat teknikleri kullanıyoruz.

Aynı operasyonla birkaç bölge ameliyat edinilebilir mi?


Aşırı kilo verme sonrası ortaya çıkan problemler vücudun pek çok bölgesini aynı anda etkilemektedir. Etkilenen bölgeler vücudun alt tarafında bulunan karın, bel çevresi, popo, uyluklar ile vücudun üst bölümünde bulunan göğüsler, kollar, boyun ve yüz bölgesidir. Deri fazlalıkları çok fazla bölgeyi ilgilendirdiği için birkaç bölgeyi aynı ameliyatta düzeltmek mantıklı bir yaklaşımdır. Ancak ameliyatları kombine etmek ameliyat risklerini ve komplikasyon oluşma olasılığını yükseltir ve iyileşme sürecini uzatır. Genellikle ameliyatların 2-3 aşamada tamamlanması hedeflenir. Çoğu zaman ilk ameliyatta karın ve bel çevresindeki fazlalıkların alınması işlemi yapılır. Bu ameliyat sırasında gerekiyorsa popo bölgesinde de bir düzeltme yapılabilir. Daha sonraki dönemde uyluk bölgesi düzeltilebilir. Son aşamada ise göğüslerle birlikte kollardaki fazla kısımlar uzaklaştırılır.

Bize biraz ameliyat sürecinden bahseder misiniz?


Aşırı kilo verme sonrası vücudunda fazlalıklardan şikâyet ile gelen hastalar önce poliklinikte değerlendirilir. Bu değerlendirme sırasında öncelikle hastanın şikâyetleri ve istekleri sorgulanır. Kilo verme hikayesi alınır. Kilo verme şekli ( ameliyat, diyet?), verilen kilo miktarı ve süresi, en fazla ve en az olduğu kilolar, ne zamandır aynı kiloda olduğu öğrenilir. Hastanın diğer hastalıkları sorgulanır (Diyabet, Hipertansiyon ve diğer kalp-damar hastalıkları, iskelet sistemi ile ilgili sorunlar). Hasta uzun zamandan beri diyette olduğundan kandaki bazı maddeler (protein, demir, çinko, bakır, vitaminler) yeterli düzeyde olmayabilir. Ayrıca bu hastalarda kansızlığa da sık rastlanır. Bu hasta grubunda psikolojik sorunlarda sıktır. Bu yüzden psikolojik değerlendirme de yapılır. Sigara yapılacak ameliyatların sonucunu olumsuz etkileyeceğinden sigara öyküsü de önemlidir.

Daha sonra hastanın muayenesi yapılır. Muayene sırasında hastanın şikâyet ettiği bölgeler değerlendirilir ve bu şikâyetlerin ameliyatla düzeltilip düzeltilemeyeceğine karar verilir. Ameliyat edilecek hastaların kilolarının hedeflenen kilo düzeyinde olması ve 3-6 aydır kilosunun sabit olması istenir. Vücut kitle endeksinin 25-30 arasında olması en idealidir. Vücut kitle endeksi yükseldikçe ameliyat sonrası sorun gelişme olasılığı artmakta ve estetik sonuçların istenen düzeyde olma olasılığı düşmektedir. Muayene ile elde edilen bulgularla saptanan sorunların düzeltilmesi için planlanan ameliyatla hastanın istekleri uyumlu olmalıdır. Gerçekçi olmayan isteklerin karşılanması ne yazık ki mümkün olmamaktadır.                            Yapılacak ameliyata karar verildikten sonra hangi bölgeye ameliyat yapılacağı kararlaştırılır. Her bölge için ayrı ayrı değerlendirme yapılır.

Ameliyat sonrasındaki süreç ağrılı ve zor mudur?


Bu soruya cevap aşırı kilo verme sonrası yapılan ameliyatların hangisi olduğuna göre değişir. Karın ve bel bölgesine yapılan ameliyatlar genellikle en zor ve iyileşme süresi en uzun olan ameliyatlardır. Bu süre 1 aya kadar uzayabilir. Bu tür ameliyatlarda ameliyat sonrası erken dönemde ağrı ve karında gerginlik olabilir. Ağrı genellikle ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ameliyat sonrası erken hareket, komplikasyonları önlemek için çok önemlidir. Genellikle ameliyattan 2-3 saat sonra hasta sınırlı olarak hareket ettirilir.

Göğüs ameliyatları nispeten daha iyi bir ameliyat sonrası döneme sahiptir. Ağrı ve diğer şikâyetler daha az görülür. İyileşme süresi de daha kısadır.

Sarkık kolları düzeltmek için yapılan ameliyatlar eğer göğüslerde de bir sorun varsa çoğunlukla göğüs ameliyatları ile birleştirilir. Bu iki ameliyat birleştirildiğinde dahi iyileşme süresi ve ameliyat sonrası dönem fazla olumsuz etkilenmez.

Uyluk bölgesine yapılan ameliyatlarda iyileşme süresi uzayabilir.

Hastanın sigara içmesi, ek başka bir hastalığa sahip olması ve kilo vermeye bağlı besinsel eksikliklerin ve kansızlığın ameliyat öncesi dönemde yeteri düzeyde düzeltilmemiş olması da bu süreci olumsuz etkiler.

Hasta normal hayatına ne zaman devam edebilir?


Bu soruya cevap ta aşırı kilo verme sonrası yapılan ameliyatların hangisi olduğuna göre değişir. Karın ve bel bölgesine yapılan ameliyatlar ve uyluk bölgesine yapılan ameliyatlarda ameliyat sonrası bir sorun gelişmezse 3-4 haftalık bir iyileşme ve normale dönme süresi beklenmelidir. Göğüs ameliyatlarından sonra bir sorun gelişmezse bu süre 2-3 haftadır.

Ameliyat olan bir hasta tekrar eski haline dönmemek için nelere dikkat etmelidir?


Elde edilen sonuçları korumak için hastanın kilosunu muhafaza etmesi gereklidir. Tekrar kilo alınması durumunda her şey tersine başa dönebilir. Bunun için diyet programına ve egzersizlere devam etmesi önerilir. Gerekirse bu aşamada psikolojik destek alınması da önemlidir.

Ameliyatlar sonrasında düzenli diyet ve spor yapımını öneriyor musunuz?


Kesinlikle öneriyorum. Bu olmazsa olmaz bir koşuldur.

Röportaj: Ceylan ÇAKMAK